بهینه‌ سازی موتور جستجو

بهینه‌ سازی موتور جستجو به چه منظور انجام می شود؟

بهینه‌ سازی موتور جستجو (به انگلیسی: Search Engine Optimization) به اختصار سئو (به انگلیسی: SEO) یک روند مناسب برای بهبود دید یک وب سایت یا یک صفحه وب در نتایج یک موتور جستجو است.

معمولا وب سایت هایی که بالاترین مکان و بیشترین تکرار در صفحه نتایج جستجو را دارند، بازدید کننده بیشتری از طریق موتورهای جستجو بدست می‌آوردند . « سئو » یک سایت شامل موارد زیادی میشود که توسط موتور های جستجو بررسی و بازبینی می شود.

بهینه‌ سازی موتور جستجو - اهوراوب

سئو چه کمکی به سایت می کند؟

به عنوان یک بازاریاب محتوا ، «سئو» به چگونگی کارکردن موتورهای جستجو و اینکه چه چیزی جستجو می‌شود، رسیدگی می‌کند و همین‌طور کلمات کلیدی تایپ شده و اینکه کدام یک از موتورهای جستجو توسط مخاطبان مورد توجه قرار می‌گیرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. بهینه‌سازی وب سایت شامل توسعه مطالب موجود در خود سایت و اچ‌تی‌ام‌ال و برنامه‌نویسی مربوط به هر دو و همچنین ارتباط بین کلمات کلیدی و حذف موانع مربوط به فعالیتهای نمایه سازی میباشد. در موتور جستجو و ترویج یک سایت برای افزایش تعداد لینک دهنده و یا لینک‌های ورودی، از دیگر تاکتیک‌های جستجوگرها است. به طور کل «سئو» به معنی بهینه‌سازی سایت ، برای موتورهای جستجو است.

سفارش سئو سایت

تاریخچه موتورهای جست و جو از ابتدا

تا سال ۱۹۹۷ طراحان موتورهای جستجو دریافتند که مدیران وب سایتها تلاش می‌کنند که در موتورهای جستجوی آنها رتبه بهتری داشته باشند.

آنان همچنین متوجه شدند که برخی از مدیران وب، حتی رتبه‌های خود در نتایج جستجو را از طریق لبریز نمودن صفحات خود با واژگان کلیدی بسیار زیاد یا نامرتبط، دستکاری می‌کردند.

موتورهای جستجوی اولیه، نظیر آلتا ویستا یا اینفوسیک، الگوریتم‌های خود را جهت جلوگیری مدیران وب در دستکاری رتبه‌ها، مجدداً سازگار کردند.

در سال ۲۰۰۵، یک کنفرانس سالانه موسوم به بازیابی اطلاعات خصمانه در وب (AIRWeb) تا شاغلان و محققان مرتبط با موتورهای جستجو و بهینه‌سازی آن را به هم مرتبط سازد.

وب سایت‌های مشتری کمپانی‌هایی که از تکنیک‌های بیش از حد تهاجمی استفاده می‌کنند، می‌توانند در نتایج جستجو مسدود گردد.

در سال ۲۰۰۵، وال استریت ژورنال گزارش داد که کمپانی ترافیک پاور، به گفته برخی افراد، از تکنیک‌های دارای ریسک بالا استفاده کرده و آنرا به مشتری‌های خود اطلاع نداده است.

مجله Wired گزارش داد که همان کمپانی از آرون وال، وبلاگ نویس و سئو، بخاطر نوشتن در مورد بستن و تحریم شکایت کرده است.

مت کاتس از کمپانی گوگل بعدها تأیید کرد که گوگل عمداً شرکت ترافیک پاور و برخی از مشتریان آنرا توقیف کرده است.

برخی از موتورهای جستجو نیز به صنعت سئو دست زده و تبدیل به حامیان مالی پر رفت‌وآمد و مهمان در کنفرانس‌ها، چت‌ها و سمینارهای سئو شده‌اند.

موتورهای جستجوی اصلی، اطلاعات و دستورالعمل‌های چگونگی بهینه‌سازی وب سایت را فراهم می‌سازند.

کمپانی گوگل برای کمک به مدیران شبکه، یک برنامه نقشه سایت دارد که در صورت وجود هر مشکلی در ایندکس نمودن وب سایت‌های مدیران شبکه، به آنها اطلاع داده و نیز داده‌های ترافیک گوگل مربوط به وب سایت آنها را در اختیارشان قرار می‌دهد.

بینگ وبمستر تول به مدیران شبکه امکان ارسال یک نقشه سایت و فیدهای شبکه را داده و کاربرها را نیز قادر به تشخیص میزان خزش ردیابی وضعیت ایندکس صفحات وب می‌سازد.

تولید محتوا برای سئو

یکی از مواردی که در سئو باید به درستی آن را رعایت کنید تولید محتوا می باشد. هر چقدر بتوانید برای وب سایت خود تولید محتوا کامل و جامع داشته باشید می توانید در مدت زمان کمی به صفحه اول نتایج گوگل راه پیدا کنید. محتوای شما باید خوانایی بالایی داشته و از همه مهمتر نمایش محتوا درون وب سایت هم مهم است. کاربر وقتی وارد وب سایت شما می شود به اولین چیزی که دقت می کند ظاهر نوشته و عکس های شما می باشد. اگر از یک فونت ناخوانا برای نوشتن محتوای خود استفاده کنید کاربر به هیچ عنوان نوشته ی شما را نخواهد خواند و این باعث می شود کاربر وب سایت شما را ترک کند و گوگل وقتی ببیند کاربر به سرعت از سایت خارج شده به شما رتبه نخواهد داد و در این صورت شما هر راهی که رفته اید بیهوده بوده است. البته به این نکته توجه داشته باشید شما باید اول از همه به کاربر و نیاز کاربر اهمیت بدهید و بعد به فکر بهینه سازی برای موتور جستجو باشید. گوگل زمانی به وب سایت شما رتبه خواهد داد که کاربر از وب سایت شما رضایت داشته باشد.

تماس با اهوراوب
بهینه‌ سازی موتور جستجو - سفارش سئو
بهینه‌ سازی موتور جستجو - قیمت سئو

رتبه بندی نتایج گوگل بر چه اساسی می باشد؟

فاکتورهای زیادی وجود دارد که گوگل آن را در نظر گرفته است. اگر شما این فاکتورها را در نظر داشته باشید می توانید رتبه از گوگل رتبه کسب کنید. مواردی همچون انتخاب درست عنوان و زیر عنوان های مطالب، رعایت درست تگ ها، داشتن محتوای کامل و بهینه، استفاده از لینک های صحیح، ارتباط لینکی در صفحات داخلی وب سایت، دسترسی راحت کاربر به صفحات وب سایت، طراحی واکنش گرا یا ریسپانسیو، رعایت متای توضیحات، استفاده از کلمات کلیدی وب سایت در جای مناسب و… از فاکتورهای مهم گوگل می باشد که اگر رعایت شود شما می توانید وب سایت خود را در صفحه اول نتایج گوگل مشاهده کنید. پیاده سازی سئو امری زمان بر می باشد پس نگران نباشید در مدتی که وقت دارید محتوای خوب و جامع قرار دهید و با فعالیت کردن و به روز بودن وب سایت شما می توانید زمان رسیدن به صفحه اول نتایج گوگل را کاهش دهید. بهینه سازی موتور جستجو امری زمان بر می باشد پس صبر کافی به خرج دهید.