منو اهورا وب

دامنه سایت های ایرانی در خطر تحریم ریسلو

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”6228″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

ممکن است دامنه سایت خود را از دست بدهید! همین حالا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید…

 

این روزها خبرهایی در مورد تحریم ایران و مشتریان ایرانی که دامنه های بین المللی خریداری کردند توسط ریسلو فراگیر شده است و باعث نگرانی ۸۰ درصد از افراد شده است! اما شاید هنوز در مورد ریسلو و خدمات آن اطلاعی نداشته باشید. پس بهتر است قبل از ورود به بحث اصلی و مقابله با تحریم به وجود آمده در مورد ریسلو صحبت کنیم.

ریسلو چیست؟

رجیسترار دایرکت آی یا همان resellerclub که یک شرکت دو ملیتی هندی آمریکایی بود، از اواخر تابستان سال ۹۲ بصورت کامل تابعیت آمریکایی پیدا کرد و طبق قوانین آمریکا امکان ارائه سرویس به ایرانیان را نداشت! در همان زمان بود که زمزمه های تحریم ایرانیان توسط این شرکت به گوش می رسید و در مهر ماه همان سال بود که رسما اعلام شد امکان ارائه سرویس به ایرانیان وجود ندارد و در اقدامی خودجوش و بدون هماهنگی تمامی دامنه ها به شرکت ریسلو منتقل شد!

ریسلو که بصورت ناگهان با حجم زیادی از دامنه های ایرانی مواجه شده بود خیلی سریع تصمیم به تغییر زیر ساخت ها و آماده سازی نگهداری دامنه های ایرانیان را گرفت.
در این سال ها، هاستینگ های ایرانی به ناچار سرویسی را پذیرفتند که خودشان انتخاب نکرده بودند و انتخاب یک شرکت آمریکایی بود. پشتیبانی ضعیف ریسلو، مسدود کردن دامنه ها بدون اطلاع قبلی، قطعی های مداوم از جمله مشکلاتی بود که در این مدت هاستینگ های ایرانی با این رجیسترار مواجه بودند.

 

با همه این مشکلات به نحوی کنار آمدیم تا اینکه از یک ماه گذشته زمانیکه ۴سال از این انتقال می گذشت، ریسلو با ارسال ایمیل هایی اعمال محدودیت ها را برای ایران شروع کرد و در آخرین ایمیل تیر خلاص را زدند:

از ۲۷ تیر سال ۱۳۹۶ ایرانیان امکان ساخت مشتری جدید، امکان ثبت دامنه و امکان انتقال دامنه را ندارند.
از ۱۸ آگوست یعنی یک ماه دیگر هزینه تمدید سرویس ها و دامنه های قبلی در رسلو افزایش می یابد.
و از ۱۸ نوامبر امکان تمدید سرویس های سابق را ندارند و مشخص نیست بعد ازین تاریخ چه سرنوشتی در انتظار کسب و کارهای اینترنتی هست.
به زبان ساده تر

شرکت ریسلو در ایمیل‌های یادشده به تمام کاربران خود هشدار داده است که از تاریخ ۱۸ جولای ۲۰۱۷ مصادف با ۲۷ تیر۱۳۹۶ در سیاست‌های جدید خود تغییراتی ایجاد کرده و محدودیت‌هایی برای نمایندگان و کاربران از کشورهای مورد تحریم در نظر خواهد گرفت که عملا به منزله پایان فعالیت این شرکت پس از ۴ سال در بازار ایران خواهد بود.

در این ایمیل ریسلو هشدار داده است که از تاریخ مذکور کاربران مورد اشاره در لیست تحریم ها دیگر قادر به ایجاد حساب کاربری جدید، ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه به پلتفرم ریسلو نخواهند بود و از تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۱۷ مصادف با ۲۷ آبان ۱۳۹۶ امکان تمدید دامنه در این رجیسترار را نخواهند داشت و تنها راه باقیمانده جهت عبور از این مشکل، انتقال دامنه به یک رجیسترار دیگر پیش از فرا رسیدن زمان تمدید دامنه ها است.

و این یعنی یک زنگ خطر برای تمامی کسب و کارهایی آنلاین و هاستینگ هایی که دامنه های خود را در این شرکت نگهداری می کنند!

چطور بفهمیم که دامنه ما در ریسلو ثبت شده و تحت تحریم است؟

 

برای اطمینان ازینکه دامنه شما در تحریم هست یا خیر می توانید به آدرس who.is وارد شوید و دامنه خود را وارد کنید ، در صورتیکه در قسمت Registrar Info نام REALTIME REGISTER را مشاهده کردید یعنی شما هم تحت تحریم قرار گرفته اید!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Post A Comment