طراحی سایت تک صفحه ای

طراحی سایت تک صفحه

سبکی از طراحی سایت امروزه وجود دارد با نام تک صفحه که در آن مطالب اولیه مورد نیاز کاربر تماما در صفحه اصلی وب سایت نمایش داده می شود به طوری که پس از کلیک بر روی منوهای اصلی وب سایت به جای آنکه کاربر وارد صفحه دیگری از سایت شود به بخشی از صفحه اصلی مربوط به همان منو اسکرول می شود و این روش تاثیر بسزایی در افزایش مدت زمان ماندن کاربران در صفحه اصلی وب سایت می گردد. مدت زمان ماندگاری کاربران در یک صفحه یکی از مهترین المان های رنک دهی موتورهای جستجو می باشد و باعث تاثیر بسیار مثبتی در رتبه وب سایت می گردد.
طراحی سایت تک صفحه ای برای وب سایت هایی انجام می‌شود که تعداد صفحات و محتوای کمی دارند و ترجیح داده می‌شود کل اطلاعات سایت در یک صفحه نمایش داده شود. اغلب سایت ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که صفحات با حداقل اسکرول عمودی ایجاد گردد و کاربر توسط آیکن‌ها و یا منوهای طراحی ‌شده به بخش‌های مختلف راهنمایی شود. با ابداع موبایل‌های لمسی و تبلت، بکارگیری اسکرول و حرکت صفحات به شکل عمودی یا افقی جذاب‌تر از کلیک روی منوها گردید. در این بین طراحی سایت تک صفحه ای که همه اطلاعات آن در یک صفحه بارگذاری شده است و تنها به سمت عمودی یا افقی حرکت دارند مورد استقبال قرار گرفت.

طراحی سایت تک صفحه ای (One Page) برای وب سایت در سال 2۰۰5 میلادی توسط استیو ین (Steve Yen) ایده‌پردازی و ابداع گشت. اگرچه بررسی و بیان این مفهوم که تمامی اطلاعات یک وب سایت در یک جا چیدمان گردد به اوایل سال 2۰۰3 باز می‌گردد.

طراحی وب سایت تک صفحه ای می‌تواند به‌صورت استاتیک و یا داینامیک طراحی گردد. ناگفته نماند که میزان اطلاعاتی که در وب سایت تک صفحه ای بارگذاری می‌شود کمتر از وب سایت های چند صفحه‌ای است و هدف از طراحی این مدل از وب سایت ها، معرفی یک حرفه که قرار است اطلاعات کمی برایش بارگذاری شود، معرفی تعداد کمی از محصولات و خدمات یک شرکت، معرفی یک محصول از یک کارخانه بزرگ و یا وب سایت شخصی یک فرد است.

دید بصری افراد به سایت ها هر روز در حال تغییر و تحول است. سایت هایی که بسیار شلوغ طراحی می‌شوند و حجم وسیعی از اطلاعات را بارگذاری کرده‌اند، چشم‌نواز نیستند و اغلب کاربر را خسته می‌کنند. بکارگیری مطالب زیاد باید به ‌صورت منسجم و با چیدمانی منظم صورت گیرد. بر این اساس یکی از مزیت‌های وب سایت های تک صفحه ای در خلوت بودن آن‌ها است. بیان مطالب به شکلی صریح، واضح و قابل دسترس از خصوصیات دیگر طراحی سایت تک صفحه ای می‌باشد. کاربر در استفاده از این وب سایت گیج نمی‌شود و تمامی اطلاعات را به ‌راحتی دریافت می‌کند. درضمن به دلیل خلاقیت‌هایی که در ارائه این تک صفحه صورت می‌گیرد، جذابیت و چشم‌نوازی،‌ چاشنی طراحی خواهد شد. صفحه آرایی و چیدمان به ‌صورتی متفاوت و تغییر تصاویر یا جابه‌جایی المان‌ها در هنگام اسکرول خوردن به پایین و بالا به جذابیت این نوع سایت‌ها می‌ افزاید.

Post A Comment