نسخه موبایل وب سایت

طراحی نسخه موبایل وب سایت

امروزه طراحی نسخه موبایل وب سایت یک امر مورد توجه به شمار میرود. زیرا استفاده از تلفن همراه دیگر به تماس های تلفنی محدود نمیشود. تقریبا تمامی کاربران وابسته به اینترنت تلفن های همراه و جست و جوی اطلاعات هستند.

نتایج جست و جوی وب سایت روی تلفن های همراه اما همیشه مطلوب نیست و کاربران را اغلب با مشکل مواجه میکند. این مسئله هنوز در میان بسیاری از طراحان سایت فراگیرنشده و آنها به فکر طراحی نسخه موبایل وب سایت برای گوشی های همراه یا تبلت نیافتاده اند.

شرکت های بزرگ زیادی نسخه موبایلی از سایت های خود ارائه داده اند. اما در ایران تعداد سایت هایی که برای کاربران و مخاطبین خود نسخه تلفن همراه را هم در نظر گرفته باشند اندک است. نکات مهم و کاربردی متفاوتی در رابطه با طراحی نسخه موبایل وب سایت برای موبایل وجود دارد.

مطالعه مطلب زیر را از دست ندهید : تبلیغات با تبلیغات گوگلی

نسخه موبایل وب سایت اهورا وب

شناخت کاربران تلفن همراه 

برای طراحی نسخه موبایل وب سایت و ارائه آن برای تلفن همراه نکته اول و قابل توجه شناخت کاربران موبایل است. باید بداینم صاحبان گوشی های موبایل چه اشخاصی هستند و چه زمانی را برای استفاده از تلفن اختصاص میدهند. همچنین دانستن این مسئله که دلیل استفاده از تلفن همراه در دسترس نبودن کامپیوتر و لپ تاپ است، نیز ضروری است.

اشخاص زمان کمی دارند و با سرعت به دنبال اولین نتیجه برای سوال خود در وب جست و جو میکنند. پس باید سایت به گونه ای طراحی شود که دسترسی و ظاهر آن کاربر را راضی کند و نیاز اورا برآورده سازد. طراحی نسخه موبایل وب سایت با نسخه کامپیوتری آن متفاوت است.

تفاوت مرور سایت از روی مانیتور کامپیوتر با موبایل این است که حرکت در یک صفحه در حالت دوم اصلا آسان نیست.

مطالعه مطلب زیر را از دست ندهید : طراحی سایت دندانپزشکی به صورت حرفه ای

html css javascript نسخه موبایل وب سایت اهورا وب

ویژگی و اصول طراحی وب برای موبایل 

براساس این مقاله دانستیم که سایت طراحی شده برای کامپوتر، لزوما برای موبایل مناسب نیست. اصول و قواعد طراحی نسخه موبایل وب سایت برای گوشی های تلفن هماره با کامپیوتر متفاوت است و استاندارهای خودش را دارد.

این استاندارد را بانام  w3c  می شناسیم. مرورگر موبایل برای رویت مطالب با حجم کم طراحی شده است. پس در زمان طراحی باید این قابلیت در نظر گرفته شود و میزان دیتاها و حجم صفحه کم باشد.

آسان ترین راه برای اجرای وب سایت موبایل این است که قالب سایت فعلی متناسب با صفحه گوشی تلفن همراه طراحی شود. به این ترتیب باید تغییرات زیادی در گرافیک و ساختار سایت خود ایجاد کنید.

مطالعه مطلب زیر را از دست ندهید : مزیت تبلیغات گوگلی چیست

اصول و قواعد پیاده سازی وب سایت برای موبایل 

• برای طراحی نسخه موبایل وب سایت باید از ساختار css استفاده شود و سایت را با استفاده از دایو طراحی کنید. تا جای ممکن از جدول برای طراحی استفاده نکنید.

• اندازه صفحات تلفن همراه متفاوت هستند. پس باید سایت را با توجه به این نکته طراحی کنید. بهتر است از عرض های ثابت استفاده شود و به صورت درصدی مقدار قرار دهید.

• بهتر است کدنویسی سایت با استفاده از XML یا XHTML انجام شود. برای کارکتر ست هم از UFT-8 استفاده کنید.

• مطلوب است که موارد و مطالب مهم در بالای صفحه قرار گیرد تا اسکرول صفحات مرورگر برای کاربر آسان تر باشد.

• سایز لینک ها حداقل باید 30 تا 40 پیکسل باشد و فاصله بین کلیدها با توجه به لمسی بودن صفحات در نظرگرفته شود.

• از گرافیک های ساده و کوچک برای نسخه موبایل وب سایت و پس زمینه آن در نظر بگیرید. لود صفحات در گوشی موبایل کندتر است. بهتر است سایز تمام آیتم ها به حداقل برسد.

• فرم ها را ازطریق تکست باکس انتخاب کنید و از طریق رادیو و چک باکس ها طراحی نمایید.عناوین فیلدهای فرم را بالای فیلد به کارببرید و حتما آنرا تک ستونی انتخاب کنید. در نظر داشته باشید پرکردن فرم با گوشی موبایل دشوارتر است.

• اکثر مروگرها از پلاگین و اکستنشن ها پشتیبانی نمیکنند.

• برای سهولت استفاده کاربران این نکته را در نظربگیرید که طراحی گرافیکی پیچیده را انتخاب نکنید.

طراحی وب سایت برای نسخه موبایل اهورا وب
نکته آخر :

طراحی نسخه موبایل وب سایت برای موبایل نیز مانند کامپیوتر از  HTML، CSS  و Javascript پشتیبانی میکند. از روشهای مختلف میتوانید برای طراحی سایت اقدام کنید.اکثر تلفن های همراه مرورگرهایCSS3 و HTML5 را پشتیبانی میکنند. تنها باید در زمان ساخت وب سایت برای موبایل به تگ های صفحه اضافه نمایید.

تگ ها باید به صورت <head> به صفحه اضافه شود تا مرورگر اطلاع یابد سایت برای موبایل طراحی شده است.

برای مشخص کردن نوع وسیله و ابعاد مرورگر باید از اسکریپت php  استفاده کنید و فایل استایل مناسب را اجرا نمایید.

این نکته بسیار مهم است که سایت موبایلی شما برای تمام مرورگرها یکسان نمایش داده شود. به این منظور باید سایت را بسیار ساده طراحی کنید.

طراحی وب سایت برای موبایل 

در سالهای اخیر و با توجه به کاربرد فراگیر گوشی های تلفن همراه در میام مردم نیاز به طراحی نسخه موبایل وب سایت بسیار ضروری به نظر میرسد. همانطور که پیش تر اشاره شد مردم بسیاری از اطلاعات خود را از همین سرچ های اینترنتی روی گوشی های موبال بدست می آورند. پس باید برای کاربران موبایل هم به فکر چاره بود تا استفاده از این امکانات راحت تر شود.

شما میتوانید برای سفارش طراحی وب سایت، سئو سایت و تبلیغات گوگلی و خدماتی از این دست با اهوراوب در تماس باشید. ما در این زمینه مشاور و همراه شما خواهیم بود.

2 Comments

  • محسن

    هنوز جا نیفتاده تو ایران این طراحی سایت واسه موبایل و مطلب دربارش کمه. مرسی از مطلب خوبتون

  • مطالب خوبی دارید .. وب سایت شما در باب مسائل کاربردی اثرمندی ویژه ای را داشته

Post A Comment